Opublikowana w 2022 roku przez Bibliotekę w Łabuniach historia emigracji rodzin morawskich, które w 1858 roku przybyły i osiadły w Łabuńkach i Ruszowie wzbudziła zainteresowanie nie tylko lokalnej społeczności, ale także potomków.
Wszyscy oni – potomkowie z Gdańska, Warszawy, Białej-Podlaskiej i Chełma ale i samych Łabuniek, Łabuń i Ruszowa licznie przybyli na promocję książki zorganizowaną w pałacu w Łabuńkach. Były morawskie przekąski przygotowane przez KGW w Łabuńkach Pierwszych i morawska muzyka w wykonaniu chóru „Konsonans”.
Kontynuacją tematu była zorganizowana pół roku później wycieczka, podczas której potomkowie pod egidą reprezentanta polskiej administracji wójta Gminy Łabunie Mariusza Kukiełki (zarazem potomka Morawian) odwiedzili gminy i spotkali się z miłym przyjęciem starostów Miszkowic, Zahnaszowic i Prilepów, z których to terenów przybyli Morawianie w 1858 roku. Odwiedziliśmy także pobliskie ośrodki naukowe – Muzeum w Kromieriżu i Narodowe Muzeum Przyrody w Hanie.
Wyrazem zainteresowania tematem jest wydana w języku czeskim książka „Morawianie w Łabuńkach” (Moravané na panství Łabuńki Teofily Karnické, rozené Grzębské). Dziękujemy bohemistkom, Paniom Ewie Łyp i Terezie Vlachovej, dla których była to również przygoda i jak się okazało – opowieść o przodkach Pani Ewy. Książka wkrótce trafi do regionu z którego przybyli pierwsi Morawianie. Wyrażamy nadzieję, że ów temat zainteresuje środowiska naukowe na Morawach.